Номери автомобілів в Україні по областях: хто звідки

4 серпня 2019

Номери машин по областях України – одна з найбільших таємниць на наших дорогах. Хто і навіщо зашифровував коди наших регіонів, нам не дізнатись ніколи, як не зрозуміти нам і логіку цього дійства. На щастя, розшифровка кодів – не секрет.

Нинішній формат держномерів для легкових автомобілів був прийнятий в Україні в 2004 році, з невеликою корекцією в 2015-му, коли поле кольорів українського прапора в лівому краю номера було замінено на синій колір з невеликим синьо-жовтим прапорцем на ньому. Реєстраційна табличка несе на собі чотиризначний власне номер автомобіля і два буквених індекси перед і після нього.

Відношення до регіону приписки машини має тільки перша група з двох літер, інші символи відносяться до власне реєстраційного номеру

Читайте також: Як зараз штрафують за єврономери: офіційна відповідь

Перша пара букв якраз і позначає код регіону, до якого приписано транспортний засіб. Друга пара букв, яка завершує напис на табличці – це серія номера, яка дозволяє розширити в майбутньому кількість реєстрацій.

При цьому використовуються тільки ті літери української кирилиці, які мають аналоги в латинському алфавіті – нібито через те, щоб машина могла без проблем виїжджати за кордон. Таких букв в українському алфавіті всього дванадцять: А, В, Е, I, К, М, Н, О, Р, С, Т, Х.

Українські номери зразка 1995 – 2004 р. визначали приналежність до регіону за цифровим кодом. Логіка присвоєння – розташування областей за алфавітом

Діючі літерні індекси регіонів зразка 2004 року чомусь морфологічно не пов'язані з назвами областей, для ідентифікації місця реєстрації автомобіля коди необхідно заучувати або користуватись наведеною тут таблицею.

Код 2004 р.

Код 2013 р.

Регіон

AA

КА

м. Київ

АК

КК

АР Крим

AB

КB

Вінницька область

AC

КC

Волинська область

AE

КE

Дніпропетровська область

AH

КH

Донецька область

AI

КI

Київська область

AM

КM

Житомирська область

AO

КO

Закарпатська область

AP

КP

Запорізька область

AT

КT

Івано-Франківська область

AX

KX

Харківська область

BA

HA

Кіровоградська область

BB

HB

Луганська область

BC

HC

Львівська область

BE

HE

Миколаївська область

BH

HH

Одеська область

BI

HI

Полтавська область

BK

HK

Рівненська область

BM

HM

Сумська область

BO

HO

Тернопільська область

BT

HT

Херсонська область

BX

HX

Хмельницька область

CA

IA

Черкаська область

CB

IB

Чернігівська область

CE

IE

Чернівецька область

Ще більш заплутала картину спроба “освіжити” індекси в кінці 2013-го року, коли в кодах регіонів почали замінювати перші літери: А поміняли на К, В – на Н, С – на I. Але і попередня кодифікація теж залишилась.

Серії для "недоторканних" власників в різні роки скасовували і знову вводили в ужиток

Номери машин по областях в Україні, крім вищеописаних звичайних для легкових автомобілів, можуть бути ще кількох типів – тимчасові, автобусні, дипломатичні, поліцейські, військові, волонтерські та інші. Про деякі з них поговоримо нижче.

Номери захисників

Свої номери в Україні мають автомобілі силових структур, і коди на деяких з них абсолютно несекретні та легко розшифровуються. Так, транспорт ЗСУ мають номери з чорним фоном та білими літерами на ньому – власне номером т/з та військовим кодом. Так само власний формат мають машини волонтерів, які співпрацюють з українськими захисниками – вони зеленого кольору з білими цифрами та літерами. У поліцейських номери сині з восьмикутною шерифською зіркою. Решта номерів силовиків мають більш звичний, майже цивільний формат – відрізняються лише останні три знаки.

Крім військових і волонтерських, решта номерів силовиків підпорядкована загальній (цивільній) схемі кодування: код регіону, номер машини та літерна серія.

Так, номери прикордонників замість двозначної літерної серії наприкінці мають зелений козацький хрест та літеру В. У рятувальників – точніше, служби цивільного захисту населення ДСНС – теж хрест (жовтий) та літера Е. Транспорт національної гвардії має емблему з тризубом та літеру G.

Написи на номерах для електроавтомобілів виконані зеленим кольором.

З осені 2020 року особливі номери отримують електромобілі. На відміну від звичайних, у них зелений колір написання знаків, а ще особливий літерний код серії. До травня 2022 року у ньому була латинська літера Z, тепер замість неї літера Y.

Зареєстровані через “Дію” та кабінет

У січні 2023 року набрали чинності доповнення від 12.12.2022 до Наказу Міністерства внутрішніх справ про Вимоги до державних номерних знаків транспортних засобів. Документ затверджує нові літерні серії до номерів, які привласнюють автомобілям та іншому транспорту за певних умов.

Йдеться про транспортні засоби, купівля яких була оформлена не в сервісному центрі МВС, а через інтернет – на сайтах відповідних державних структур.

  • Сполучення літер ЕD та DC в номерах отримають машини, договір купівлі-продажу яких укладено із застосуванням засобів електронного кабінету водія в єдиній інформаційній системі МВС;
  • Сполучення літер DI та PD видають у разі якщо договір укладено через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Насправді літери латинського алфавіту є на українських номерах з вересня 2020 року. Чому створили систему, якій замало рідної абетки, незрозуміло.

Зазначені літери стоятимуть у таких машин на місці літеросполук, що позначають адміністративно-територіальну належність місця реєстрації транспортного засобу. Інші серії, які видають для авто громадян, установ та організацій в інших регіонах, залишаються без змін.

Читайте також: Вартість номерних знаків тепер легко перевірити он-лайн