Безвіз для України у Європу зовсім не означає, що більше ні про що не треба дбати, організовуючи відпочинок чи подорож. Для найкомфортнішої мандрівки країнами Європи потрібно також мати гроші, страховку і транспорт. Тоді ніхто і ніщо не зіпсує вам вояж.
Безвіз для України у Європу запрацює вже зовсім скоро. Про що треба знати, щоб підготувати усі документи і картки — у публікації сайту "24".
Для початку – кілька загальних правил. По-перше, перед поїздкою варто зателефонувати в банк і попередити, в яку країну і як надовго ви їдете. (Це щоб система автоматично не заблокувала картку через підозри в шахрайстві). І під час дзвінка поцікавтеся, чи є обмеження за картковими операціями (ліміти для зняття грошей). І, звісно, перевірте термін дії картки.
Крім того, потрібно обов'язково записати і взяти з собою телефонний номер служби банку, через яку можна заблокувати карту в разі втрати (потрібно буде повідомити номер карти і слово-пароль).
Читайте також: У які країни Європи українці їздитимуть без віз
При безготівкових розрахунках краще носити з собою паспорт або інший документ з фото – продавець має право перевірити, чи дійсно це ваша картка.
Гроші на карту покладіть із запасом – під час операцій кошти блокуються за одним курсом, а під час списання через два-три дні курс може змінитися так, що залишок на рахунку може піти в "мінус".
Підключіть СМС-банкінг, так ви краще контролюватимете ваш рахунок (вхідні смс за кордоном не оплачуються).
Картка для розрахунків за кордоном має бути міжнародною, а не для внутрішнього використання. Українські банки рекомендують оформлювати картки среднього (Visa Classic або MasterCard Debit) та елітного класу (Visa/ MasterCard Gold або Visa/MasterCard Platinum).
При цьому банківські спеціалісти зауважують: у деяких країнах Європи більшість торговельно-сервісних точок приймають виключно чипові картки, що забезпечують вищий рівень безпеки платежів. Просто поцікавтесь у вашого банку, чи є у них такий вид карток.
Продавці у Європі мають право перевірити, чи платіжна картка дійсно ваша
Банкіри також рекомендують оформити додаткову платіжну картку на випадок втрати основної. Найзручніше мати при собі картки одразу двох платіжних систем, наприклад, MasterCard Gold (як основну) та Visa Classic (як додаткову).
А для уникнення додаткових витрат, пов’язаних з конвертацією, краще відкрити рахунок у євро або доларах США в залежності від регіону, який Ви збираєтесь відвідати.
Крім того, по картках високого класу предбачено медичне страхування осіб, що виїжджають за кордон.
Читайте також: Як отримати біометричний закордонний паспорт: процедура, ціни, нюанси
Окремі українські банки пропонують свої страхові послуги. А можна звернутись і до страхової компанії. Нестачі таких компаній Україна не має. Звичайно, краще скористатися послугами тих, хто вже давно на ринку і має гарну репутацію.
Тож вам потрібна страховка туристична. Досі вона потрібна була для підтверження візи. Але, як відзначили у "Приватбанку", головний нюанс тут в іншому — медична допомога за кордоном може обійтися в дуже кругленьку суму. А якщо у вас є поліс, ви гарантовано отримуєте безкоштовну медичну допомогу в будь-якій точці світу в рамках обраної страхової програми.
Зазвичай, страховки можуть включати в себе одне чи кілька зобов'язань: страхування витрат на отримання медичної допомоги; страхування від нещасних випадків під час перебування в подорожі; страхування від ризику виникнення збитків внаслідок анулювання або припинення подорожі. Чим більше послуг пропонує страховик — тим дорожче коштуватиме страховка, але тим менше у вас буде приводів для занепокоєння.
В Інтернеті є спеціальні сайти, де можна порівняти ціни на страхові послуги від різних компаній і вибрати оптимальну для себе. Ми скористалися послугами порталу Parasol.ua. Обрали багаторазову страховку в країни Європи, в проміжку 6 місяців тривалістю до 30 днів на 1 особу віком 29 років. Отримали такі результати щодо цін:
Вартість страховки залежить від віку мандрівника в тому числі
Якщо маєте намір мандрувати машиною — транспортний засіб також потрібно буде застрахувати, оформивши "Зелену карту". Варто пам'ятати, що страхова сума (ліміт відповідальності) на етапі оформлення цього поліса не встановлюється. При настанні страхового випадку страхова сума встановлюється згідно з законодавством тієї країни, на території якої сталася ДТП.
Зауважте — поліси "Зелена карта" можуть видавати тільки повні члени Моторного (транспортного) страхового бюро України.
При цьому "Зелена карта", придбана в Україні, покриває лише збитки, які власник поліса заподіяв своїми діями іншим автовласникам. А за розбиту фару в українській машині з вини, наприклад, польського автомобіліста, відповідає не українська страхова компанія, що продала "карту", а той страховик, який оформив "автоцивілку" іноземному громадянину-учаснику ДТП.
Вартість страховки для авто залежить від типу ТЗ та терміну дії
Дуже важливо у випадку ДТП за кордоном дотримуватися правильного порядку дій:
1) викликати дорожню поліцію, простежити за тим, щоб інспектор задокументував страховий випадок; якщо водій не розуміє щось в документі або не згоден із зазначеною в ньому інформацією, він має право написати про це в протоколі на своїй рідній мові;
2) фіксувати все на відео і фото.
Якщо в країні перебування діє система спрощеного врегулювання ДТП – "європротокол", і в результаті інциденту пошкоджено тільки "залізо", можна не викликати поліцію. Перша частина полісу "Зелена карта" залишається у застрахованої особи, другу частину потрібно надати потерпілому.
Після повернення в Україну автовласник зобов'язаний оперативно заявити в страхову компанію про те, що трапилося ДТП, і надати підтверджуючі документи (поліс, протокол, фотографії з місця ДТП). Але пам'ятайте: поліс не звільняє його власника від кримінальної відповідальності, яка може настати після ДТП. Перед кожною поїздкою на автомобілі за кордон варто ретельно вивчити особливості правил дорожнього руху в конкретній країні, а в дорозі — проявити максимальну обережність.
Щодо цін на пальне у країнах Європи — дивіться детальніше у нашій інфографіці: Від Азербайджану до Норвегії: скільки коштує пальне в Європі