За загальним правилом відповідальність за завдану шкоду в разі ДТП несе водій транспортного засобу, який визнається винним. Але якщо винуватець ДТП найманий водій відповідальність може лягти і на роботодавця.
Кожного дня на дорогах трапляється чимала кількість дорожньо-транспортних пригод. В результаті ДТП шкоди зазнають як люди, так і транспортні засоби. У кожній такій ситуації виникає питання відшкодування моральної та матеріальної шкоди.
Читайте також: Дороги без правил: як не потрапити в ДТП у воєнний час
За вчинення ДТП відповідно до ст.124 КУпАП передбачено штраф 850 грн або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
У разі наявності тілесних ушкоджень або смерті, відповідальність настає вже відповідно до статті 286 Кримінального кодексу у вигляді штрафу від 51000 грн. або арешту, або обмеженням волі з позбавленням права керувати транспортними засобами у залежності від наслідків.
Зазначену адміністративну чи кримінальну відповідальність несе особисто водій, який визнаний винним у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди.
Звісно добре, коли транспортні засоби застраховані. Проте страхова компанія покриває витрати не завжди або покриває неповну суму. У такому випадку шукають «крайніх».
За загальним правилом відповідальність за завдану шкоду в разі ДТП несе водій транспортного засобу, який визнається винним. Шкода, завдана під час ДТП відшкодовується особою, яка володіє автомобілем або утримання якого створює підвищену небезпеку така норма закріплена у частині 2 статті 1187 Цивільного кодексу.
Але є виключення з цього правила. Це стосується тих випадків, коли ДТП вчинив водій, який працює за наймом. Наприклад, якщо у ДТП винен найманий водій, то відповідальність за завдану шкоду буде нести роботодавець.
Це передбачено у статті 1191 Цивільного кодексу, в якій вказано, що особа, котра здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки не несе відповідальності за шкоду заподіяну потерпілим особам, у випадку якщо вона керувала автомобілем у зв'язку з виконанням трудових обов'язків.
Такої позиції й дотримуються суди. Зокрема Верховний суд у постанові від 05.09.2018 по справі №534/872/і6-ц вказав, що шкода (і моральна також), спричинена у зв'язку ДТП з вини водія, котрий виконував свої трудові обов'язки та керував автомобілем, що належить його роботодавцю, відшкодовується саме власником цього автомобіля, а не безпосередньо винним водієм.
Тобто, суди зазначають, що відшкодувати завдану шкоду має роботодавець, а не водій. Але обов'язковою умовою має бути те, що водій, який винний у ДТП виконував ту роботу, яка передбачена умовами трудового договору або посадовою інструкцією.
В такому випадку відповідати за завдану шкоду повинен водій, який спричинив ДТП. Оскільки ключовою умовою для стягнення завданої шкоди з юридичної особи-роботодавця є наявність трудових відносин, які повинні бути документально підтвердженими.
Тому з даної точки зору робітник повинен бути зацікавлений у офіційному оформленні трудових відносин з водієм. Особливо це стосується комерційних вантажних та пасажирських перевезень.
Але водіям, які скоїли ДТП під час роботи, не варто радіти. Адже роботодавець може стягнути завдану шкоду в порядку регресу.
Аналізуючи рішення судів першої, апеляційної та касаційних інстанцій, можна дійти до висновку, що суди підтримують дану позицію у випадку ДТП вчиненого найманим працівником, відповідальність несе його роботодавець. Зокрема така позиція викладена у постановах Верховного суду від 05.12.2018 у справі №426/16825/16-ц. від 09.01.2019 у справі №654/4218/15-ц. від 25.07.2018 у справі №914/820/17, від 15.06 2018 у справі №911/3511/16 та багатьох інших.