Згідно законопроекту Кабінету Міністрів, тимчасова реєстрація ввезених в Україні авто стане обов’язковою. Це перший крок уряду з врегулювання проблем тимчасово ввезених автомобілів.

Поданий днями в Верховну Раду і вже розданий нардепам для ознайомлення законопроект "Про внесення змін… щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху" № 7286 від 14.11.2017 містить також норму, яка дозволить хоча б трохи врегулювати проблему автомобілів на іноземних номерах. А саме ту її частину, яка стосується безкарності водіїв цих авто після ДТП та інших порушень закону.

Як відомо, сьогодні інформація про особу, яка перетнула кордон на автомобілі з іноземною реєстрацію, знаходиться в базах даних Митної та Прикордонної служб. В поліції цих даних нема. Однак на автомобілях, ввезених в Україну іноземцями, найчастіше їздять українці (хоча це й заборонено згідно ч.4 ст. 380 Митного Кодексу України). Таким чином, поліція не знає ні юридичного власника (іноземця), ні фактичного (українця, який їздить на ньому).

Читайте також: Вільнюс ініціює конфіскацію авто на литовських номерах в Україні

Для того, щоб поліція отримала доступ до власників тимчасово ввезених автомобілів, в кінцевих положеннях законопроекту № 7286 зазначено: "Установити, що транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України більш як на 90 днів, протягом десяти робочих днів з моменту такого ввезення підлягають державній реєстрації без зміни реєстраційних документів та номерних знаків країни їх реєстрації, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, якщо даний законопроект буде прийнято у цій редакції, іноземець, який ввіз авто через український кордон, повинен буде зареєструватись в одному з Сервісних центрів МВС (раніше – МРЕВ). І тоді поліція матиме інформацію про фактичного власника такого авто. А значить - зможе накладати на нього штрафи: як за порушення правил дорожнього руху, так і за порушення митних правил (наприклад, незаконну передачу авто українцю, порушення термінів вивезення авто тощо).

Як пояснює генеральний директор асоціації автоімпортерів ВААІД Олег Назаренко на своїй сторінці у Фейсбук, "раніше нерезидент-"верблюд" за $100 показувався на митниці, як особа, яка нібито ввозить авто на іноземних номерах. Після оформлення цього авто на митниці він їхав до себе в Польщу або Литву. Тепер він зобов'язаний після цього оформлення поїхати за місцем проживання українського водія, який замовив на фірмі тимчасове ввезення цього авто і поставити це авто на облік в місцевому СЦ МВС. Порядок постановки на облік буде визначено Кабміном".

Читайте також: Ще одному власнику "євроблях" присудили кількамільйонний штраф

На думку Олега Назаренка та за наявною у нього інформацією:

1) іноземець- нерезидент, який ввіз авто більше ніж на 90 днів, буде зобов'язаний пройти необхідні процедури згідно міграційного законодавства;

2) українець повинен надати заяву про свою згоду зареєструвати авто на іноземця за своїм місцем проживання (таким чином, вирішується питання де шукати авто на бляхах у випадку ДТП);

3) авто необхідно попередньо застрахувати в Україні на весь час його перебування в Україні;

4) буде створено Реєстр зареєстрованих авто на іноземних номерах і, таким чином, будь-яке авто на литовських, польських чи болгарських номерах, яке не потрапить до Реєстру, апріорі вважатиметься незареєстрованим, поліція може зупиняти і виписувати штраф за статтею 121 КОАП.

5) Поліція отримує права зупиняти будь-які авто, а водій буде зобов'язаний вийняти ключ із замка запалювання і покласти руки на кермо (а не знімати поліцію на камеру з вигуками: "причина астановкіі").

Що буде з тими авто "на бляхах", які вже знаходяться в Україні? З одної сторони, закон зворотної сили не має. З іншої – всі авто на іноземних номерах повинні бути зареєстровані в СЦ МВС. Тобто "всі власники авто "на бляхах" після прийняття Закону будуть зобов'язані або знайти того самого нерезидента-іноземця, який раніше ввіз їх авто і умовити його поїхати до місцевого Сервісний центр МВС для реєстрації цього авто, або здати це авто на розбирання, - вважає Назаренко. - Іншого шляху немає"!

Нагадаємо, що в Україні почали масово штрафувати за іноземні номери.