Труднощі на паливному ринку змусили багатьох водіїв створити запас бензину у гаражі. Але ж сучасний бензин має певний термін придатності – як довго можна тримати бензин у каністрі?
На жаль, бензин за своєю хімічною суттю не може бути продуктом довготривалого зберігання. Він втрачає летючі фракції, окислюється, концентрує в собі смолисті речовини, що врешті-решт впливає на експлуатаційні якості.
Конкретно термін зберігання бензину залежить від технології його отримання. Не вдаючись у технічні подробиці, скажемо, що найпоширеніші товарні бензини в Україні повинні мати гарантійний термін зберігання не менше 6 місяців (ДСТУ 7687:2015 “Бензини автомобільні Євро”).
Заправляти сучасне авто з каністри – не найкращий варіант. Але коли виходу немає, треба хоча б дотримуватися правил зберігання бензину.
Але є спеціальні бензини, призначені “для зберігання на підприємствах державного матеріального резерву, а також для потреб оборони держави, ліквідації надзвичайних ситуацій та на експорт”. Згідно ДСТУ 8704:2017 автобензини довготривалого зберігання мають термін придатності 5 років. Але таке паливо навряд чи можна зустріти у продажу.
Читайте також: Якщо немає каністри: де зберігати бензин
Його секрет – у способі отримання: хімічно стабільні прямогонні бензини та бензини, отримані шляхом каталітичного риформінгу. Тобто отримати бензин тривалого зберігання можна лише за промисловою технологією на нафтоперегінному заводі, і ніяк інакше.
Що ж трапляється з бензином, який “перележав” сій термін зберігання? Якщо говорити науковою мовою, він перш за все окислюється. При цьому в бензині накопичуються смолисті речовини, які з часом відкладаються на ємності та деталях паливної системи автомобіля. Від віку розпадаються деякі присадки – зокрема, миючі, вони випадають в осад. Крім того, випаровуються фракції, додані у бензин для підвищення октанового числа. Прискорює ці недобрі процеси висока температура, контакт з повітрям та металами.
Індукційний період характеризує здатність бензину протистояти старінню. Зазвичай він становить 360 хвилин (зберігання до 6 міс.), у бензинів довготривалого зберігання – 1200 хвилин (зберігання до 5 років).
Зважте на те, що зазначені у вищезгаданих ДСТУ терміни зберігання стосуються промислових умов зберігання – у підземних танках без доступу кисню, тобто повітря. В гаражних умовах суворо дотриматися таких кондицій не можна, але дещо для поліпшення умов зберігання бензину таки можна зробити.
Читайте також: Як не натрапити на неякісне пальне та чому цього варто остерігатись
Пластикова тара може бути небезпечною при переливанні бензину, але в якості сховища вона краща за металеву: паливо менше окислюється.
Бензин треба зберігати:
Для більшої впевненості при гаражному зберіганні бензину можна використовувати спеціальні антиокислювальні присадки. Наприклад, комірникам нафтобаз зі стажем відомі препарати типу “Агідол”. Для пересічних автомобілістів доступні стабілізуючі присадки для додавання у бак, скажімо, подібні препарати є в номенклатурі марок Liqui Moly, Motul та інших.
Перед закладкою бензину на тривале зберігання до нього можна додати стабілізатор, який пригальмує старіння палива.
А взагалі подібні препарати пропонуються власникам автомобілів, де великі “порції” пального подовгу зберігаються у баку – гібридів, машин з ГБО, газонокосарок, ретроавтомобілів. Одна з умов ефекту їх використання – додавати їх у бензин треба завчасно, до того, як у паливі розпочалися окислення та інші процеси старіння.
Зважаючи на усі загрози військового часу, варто пригадати, як зберігали свої невеликі запаси пального автомобілісти у часи тотального дефіциту. У дальньому кутку гаража, на максимальній відстані від машини, водії влаштовували так званий приямок – заглиблення нижче рівня підлоги для двох-трьох стандартних 20-літрових каністр. В такому “нафтосховищі” пальне було захищене від ненавмисних ушкоджень. А у випадку протікання тари пальне залишалося сконцентрованим у заглибленні, чим знижувався ризик його займання у відсутність власника.
Читайте також: Як злити пальне з баку автомобіля