Певно, хоча б раз з таким стикався кожен досвідчений автомобіліст: щось в машині припиняє працювати, а потім раптом знову працює. Але досвідчені слюсарі знають, що передчасно радіти не варто…
– Їдьте додому. Повернетесь, коли зламається остаточно. Хороша проблема себе покаже, – так відповідають в автосервісі автовласникам, які звертаються за допомогою з так званою блукаючою несправністю.
Але як можна чекати, щоб “проблема себе показала”, якщо через неї машина може стати нерухомо десь у чистому полі чи, скажімо, у великому корку на шляхопроводі?
Блукаюча несправність – річ особливо підступна: вирахувати її дуже важко, а проявитися може у будь-який момент.
Читайте також: Діагностика двигуна димогенератором: коли вона потрібна і що покаже
Виявити блукаючу несправність і справді складно. Власникові треба підловити момент, коли і несправність проявила себе, і машина стоїть поряд з СТО, і діагност вільний та може зазирнути під капот. Це доволі непроста комбінація, яка складається нечасто. Тому автомобілістові дуже корисно вміти самому хоча б частково розібратися з діагностикою несправності, яка то проявляється, то зникає.
Насправді усім загадковим явищам у техніці є наукове тлумачення. І те, що якась несправність то з’являється, то зникає, пояснюється зміною певних умов, які на неї впливають. І проблема діагностики у тому, що автомобіль під час експлуатації має дуже велику гаму цих умов.
У машин з розвиненими електронними системами виявити блукаючу несправність може допомогти сканування всіх систем. Але це не факт.
Читайте також: Діагностика підвіски своїми силами: чому вона стукає і плаває
За різних температур конструкційні матеріали поводяться по-різному. Знаючи про це, конструктори автомобіля враховують ці температурні особливості. Але коли у вузлі є якась проблема, він іноді стає температурозалежним. Наприклад:
Поширена причина блукаючої несправності – тріщина на друкованій платі електронного модуля. Але в усьому авто таких точок пайки тисячі ...
Автомобіль під час руху зазнає вібрацій та струсів, під час яких можуть роз’єднуватись чи з’єднуватись ті чи інші елементи, які вже перебувають у нештатному стані (зношені, зруйновані), але ще працюють.
Загоряння тривожних символів без видимої причини теж може дошкуляти водієві. Але ігнорувати їх не можна, щоб діло не закінчилося великим ремонтом.
Це насправді один з найнеприємніших видів поламок, і розв'язання проблеми потребує творчого підходу. Не соромтеся відвідати якомога більше майстерень, можливо, десь знайдеться діагност, який вже стикався з подібним явищем, і він відразу знає відгадку. А якщо прямої відповіді не знайдете, розглядайте якомога більше варіантів діагностики від професіоналів – в такий спосіб ймовірність “влучити” в проблему зросте у рази.
Читайте також: Що покаже комп’ютерна діагностика автомобіля перед покупкою