Вітчизняне виробництво тракторів знизилось, імпорт зростає

08:41, 3 грудня, вівторок

Аналітики Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" визнали глибоку кризу у галузі сільськогосподарського машинобудування, що викликає занепокоєння.

Якщо у 2012 році обсяг реалізації сільськогосподарської техніки українськими виробниками на внутрішньому ринку складав 773,9 млн доларів США (44,1 % реалізації техніки на ринку України), то до 2023 року обсяги реалізації скоротилися до 339,7 млн доларів США (18 %).

За січень-вересень 2024 року відносно аналогічного календарного періоду 2023 року (див. статистику нижче) зросли обсяги імпорту. В окремих сегментах збільшення фіксується на чверть і навіть понад третину. Про це йдеться на Facebook-сторінці Інституту аграрної економіки.

Читайте також Трактори в Європі виявились нікому не потрібними

Як зазначає, провідний науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення загаданого закладу, к.е.н. Ярослав Навроцький, послаблення позицій українського агромашинобудування не стало перепоною для іноземних виробників. Вони поступово заповнили спорожнілу нішу тракторів й комбайнів своєю продукцією.

Зростання імпорту за три квартали 2024 року відносно торішнього:

  • тракторів – з 230,4 млн дол. США до 288,4 млн дол. США (+25,2 %);
  • збиральної техніки – з 221,1 млн дол. США до 241,8 млн дол. США (+9,4 %).
  • ґрунтообробної техніки – з 163,8 млн дол. США до 226,3 млн дол. США (+38,2%).

На думку вченого, далося взнаки те, що частина вітчизняних виробничих потужностей підприємств галузі знищена. Окрім цього, значна частка промислових площ пошкоджена, опинилася під окупацією або знаходиться у зоні бойових дій.

Читайте також Щоб керувати індійськими тракторами Solis, миколаївським механізаторам довелось піти на навчання

Великої шкоди завдали "інфляційні процеси, порушення логістичних зв’язків, зростання цін на енергетичні ресурси, проблеми забезпечення виробництва кваліфікованими кадрами тощо".

Через ці та інші негативні фактори відбулося значне скорочення виробництва й реалізації вітчизняної техніки та її присутності на внутрішньому ринку.