Для цього відгороджують по одній чи кілька смуг транспорту чи забирають парковки.
Через пандемію коронавірусу люди будуть й надалі остерігатись користуватись громадським транспортом, тому переходитимуть на особисті транспортні засоби – велосипеди та персональний електротранспорт.
Для цього наявних велодоріжок вже недостатньо – трафік з двоколісного транспорту збільшиться в кілька разів. Щоб вирішити цю проблему, французькі муніципалітети розширюють велодоріжки за рахунок смуг для автомобілів.
Також у тему: в поліції розповіли, як правильно їздити на велосипеді
За переконанням урбаністів, велосипед чи електросамокат дозволяє дотримуватися соціальної дистанції на відміну від громадського транспорту. Окрім того, вони не забруднюють повітря, як автомобілі, що важливо за умов пандемії COVID-19, яка вражає передусім легені.
Велосипедні доріжки, які почали з’являтися у розпал пандемії коронавірусу, французькі журналісти називають «коронавелодоріжки» (coronapistes). Часто їх облаштовують як тимчасові, просто відмежовуючи одну зі смуг руху бар’єрами, – проте у перспективі вони можуть стати постійними, або принаймні діятимуть протягом довгого часу, оскільки загроза вірусу лишатиметься ще деякий час.
Також цікаво: користувачів сігвеїв та гіробордів можуть прирівняти до велосипедістів
У Монтреї планують облаштувати вісім кілометрів велодоріжок завширшки до чотирьох метрів. Деякі створять за рахунок автомобільних паркувальних місць. Це коштуватиме 700 тисяч євро.
Більш того, у місті розширять вже наявні велодоріжки, аби велосипедисти мали змогу дотримуватися дистанції.
У департаментах Валь-де-Марн і Сен-Сен-Дені, які оточують Париж зі сходу, планують облаштувати відповідно 40 і 60 кілометрів «коронавелодоріжок».
Нагадаємо, чи можна в Києві пеерсуватись велодоріжкою.