Миттєве прискорення електромобіля не лише забезпечує швидкість розгону, але й сприяє безпеці дорожнього руху, стверджує генеральний директор Stellantis Карлос Таварес.
Швидке прискорення часто використовується як перевага для продажу потужних електромобілів, але чи може воно насправді бути безпечнішим за звичайні авто?
Читайте також: Що варто знати про рекуперацію в електромобілях
Карлос Таварес – генеральний директор Stellantis, нещодавно зробив цікаву заяву: “Потужність прискорення — це перш за все питання безпечного виконання ризикованих маневрів, таких, як, наприклад, обгін».
«Немає нічого складнішого, ніж почати обгін вантажівки, а потім натиснути на гальма, тому що ви щойно виявили, що прискорення автомобіля, яким ви керуєте, недостатньо хороше для обгону в безпечних умовах,» – сказав Карлос Таварес.
Також цікаво: Компанія з оренди автомобілів SIXT відмовилась від Tesla, і купує 250 тисяч електромобілів від Stellantis
З цими словами важко не погодитись, адже обгін дійсно є одним із найризикованіших маневрів на дорозі, тому швидкість розгону вашого авто прямопропорційно впливає на безпечність виконання обгону.
Нещодавно концерн Stellantis представив свою другу глобальну платформу для електромобілів STLA Large. Перші електромобілі Jeep і Dodge, будуть оснащені новою платформою.
Компанія стверджує, що її нова платформа має «лідируючі в сегменті можливості», включаючи запас ходу до 800 км і потужність, «яка перевершить будь-який з існуючих Hellcat V-8». Бренди Stellantis, зокрема Alfa Romeo, Chrysler і Maserati, також використовуватимуть цю основу.
Читайте також: Jeep Wagoneer S EV отримав розгін від 0 до 100 всього за 3,5 секунди
Компанія прагне досягнути 100% продажів електромобілів в Європі, та 50% – у США з 2030 року. Таварес вважає, що STLA Large стане «рушійною силою» під час випуску перших електромобілів нової генерації.