За її допомогою медики можуть зробити висновок, чи п'яний водій чи протверезів. А від цього залежить, порушив він закон чи ні.
"Факт вживання алкогольних напоїв в минулому і знаходження в стані алкогольного сп'яніння під час перевірки поліцейським - це не одне і те ж! Сп'яніння має на увазі певний стан нервової системи і всього організму людини", - стверджує адвокат, правозахисник Володимир Караваєв.
Читайте також: Процедура огляду на стан алкогольного сп’яніння: що потрібно знати
Він написав методичку для водіїв, які можуть постраждати від неправомірних дій поліцейський при виявленні стану сп'яніння. Зокрема, за переконанням Караваєва, "законодавство встановлює відповідальність за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а не вживання спиртних напоїв в минулому. Покази будь-якого технічного засобу, що використовується поліцейським, не є безперечним доказом того, що водій знаходиться в стані алкогольного сп'яніння, навіть за наявності міцного перегару та двох свідків".
Читайте також: як повинен проводитись огляд водія на стан сп'яніння
"Поліцейські можуть виявити наявність у видиху людини алкоголю, однак встановити, чи перебуває людина у стані сп'яніння, не можуть. Медичні працівники користуються дещо іншою методикою перевірки стану водія. На відміну від поліцейського, вони можуть зробити висновок: "є ознаки вживання алкогольних напоїв, однак в стані сп'яніння водій не перебуває".
Перевіряти стан водія відносно сп’яніння можуть лише медичні заклади, які мають таке право, а лікар повинен володіти відповідною фаховою підготовкою. І це не будь-яка людина з дипломом медичного працівника!
Питання методології перевірки водія в медичному закладі є занадто важливим. Свого часу медичні працівники під час проведення експертизи використовували термін "залишкове явище". Зараз його змінили на інше формулювання - "встановлено факт вживання алкоголю, ознак сп'яніння не виявлено".
Це означає, що людина раніше вживала алкоголь, але на момент огляду вже протверезіла. Тобто в його поведінці немає ознак сп'яніння і як наслідок - провини. Різниця в формулюваннях має дуже суттєве значення - від неї залежить подальша доля водія. Однак нова інструкція містить таку методологію, що навіть переконані непитущі і хворі на виразку шлунку можуть потрапити до розряду завзятих алкоголіків. І ось чому…
Читайте також: в Україні встановили рекорд алкогольного сп'яніння за кермом
В самій Інструкції, затвердженій наказом No1452/735, методології перевірки немає. Вона затаїлася в додатку під номером три - "Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", який заповнюється лікарем в єдиному екземплярі, не є документом суворої звітності, водієві до рук не видається, а тому виключає можливість подальшого його оскарження!
На підставі ж яких досліджень лікар буде робити висновок? Вивчаємо зміст нормативного документа:
На цьому медичні дослідження не закінчяться. Доктор вимірює кількість алкоголю в крові за допомогою спеціальних технічних засобів, а в разі необхідності перейде до лабораторних досліджень біологічного середовища, на підставі чого і зробить остаточний висновок про стан здоров'я водія (додаток 4 до наказу No 1452/735).
Ось вам і вся методологія, результат якої вміщується лише на двох аркушах, про недосконалість якої говорять навіть медичні працівники.
При цьому слід пам’ятати, що визнання водієм факту вживання алкоголю не є офіційною ознакою сп'яніння", – говориться в методичці Володимира Караваєва.
Нагадаємо, за скільки виходить алкоголь у різних людей та залежно від напою.