Про спирт, який має бути в незамерзаючій рідині для омивача автомобіля, складено чимало міфів: один отруйний, другий замерзає, від третього можна сп’янити. Тож яким насправді має бути спирт у незамерзайці?
Є три спирти, які можна використовувати у незамерзаючій рідині для омивача – у суміші із водою і ароматизаторами. Власне, всі вони і використовуються виробниками, причому іноді в одній рідині є два види спиртів.
Від типу спирту, який є в основі незамерзайки, в морози залежить чистота скла, а ще – аромат в салоні
Даний продукт відомий також як харчовий або медичний спирт. В якості основи для омивайки він хороший усім: найменш шкідливий для організму, має високі миючі властивості, не втрачає текучості при сильному морозі.
ТАКОЖ ЦІКАВО: Скільки градусів має бути незамерзайка
Це найпоширеніший із спиртів у нашій країні, і на відміну від інших країн, у нас він один з найдешевших. У крайньому випадку не виключено використання замість незамерзаючої рідини етанолу домашнього приготування – горілки (самогону). Звісно, годиться і горілка фабричного виробництва.
Саме з цього спирту виготовляють абсолютну більшість рідин, які надходять в офіційний продаж в Україні. Між тим, у ізопропанола є суттєві недоліки: має найгірші в усій трійці миючі властивості, шкідливий для людини, а найголовніше – на морозі він густішає, (не кристалізується, а саме густішає – змінює щільність). Це дуже важливо для автомобілів із новомодними форсунками малого діаметру, які розпилюють рідину тонким віялом – коли зовсім холодно, ізопропілова омивайка не дістає до лобового скла.
Сучасні форсунки, що розпилюють рідину віялом, найбільше чутливі до щільності незамерзайки на морозі
Цим спиртом давно лякають людей – мовляв, отруйний настільки, що як мінімум можна втратити зір. Щоправда, треба додати: якщо випити 10 грамів. Цікаво, що якщо випити ізопропіловий спирт, результат буде приблизно той самий. Але решта якостей метанолу як навмисне підібрані для його “роботи” в якості омивайки: має високі миючі властивості, не має неприємного запаху, не густішає на морозі і коштує відверто дешево.
ТАКОЖ ЦІКАВО: Незамерзайка для авто: чи можна залити в бачок спирт чи горілку
Що цікаво, пари метанолу менш токсичні, ніж пари ізопропанолу: гранично допустимої концентрації в салоні останній досягає за 5 – 10 секунд, а метанол – за 300 секунд. Однак, в легальних незамерзаючих рідинах в Україні не використовується, причина – висока токсичність при вживанні всередину організму. Проте, в розвинених країнах із холодним кліматом саме метиловий спирт є основою рідин для омивателя лобового скла.
Як бачимо, виходить, що метиловий спирт найбільш зручний для використання його в якості основи незамерзаючої рідини для омивача. Але в реальності усе навпаки: зазвичай виробники беруть за основу ізопропіловий спирт – той, що найменш придатний для цього.
Метиловий спирт, незважаючи на недобру славу, має найкращий комплекс характеристик для “роботи” в якості незамерзайки.
За великим рахунком, автомобілістові має бути байдуже, на якій основі зробили омивайку, що плескається в бачку під його капотом. Принципових відмінностей між усіма трьома спиртами немає ані в плані безпеки для організму, ані в плані ефективності. Є хіба що один нюанс щодо ізопропанолу – при сильному морозі він стає густішим, і помітно втрачає текучість вже при – 15оС. Але якщо ви живете не на півночі країни, для вас це навряд чи матиме значення. Ну а оскільки найкращий баланс характеристик має метанол, в ідеалі було б використовувати саме такий.
ТАКОЖ ЦІКАВО: Як вибрати незамерзайку: міфи і правда про метанол