Протягом останніх кількох місяців український ринок заполонив доступний російський газ, що їде з польських і балтійських терміналів. За оцінками enkorr та учасників ринку, у третій декаді лютого частка російського продукту в загальному обсязі імпорту складає приблизно 70%.
Читайте також: Експерт назвав причину здешевлення пального на українських АЗС
Трейдери вважають, що обсяги перевалки СВГ у балтійських терміналах досягли технологічного максимуму, тому ймовірно, що подальшого зростання відвантажень продукту з цих базисів не відбуватиметься. Кілька компаній повідомило про припинення закупівель імпортного ресурсу через неможливість придбати газ неросійського походження за конкурентними цінами.
«Ми з задоволенням купували б європейський чи американський газ. Але, на жаль, наше сумлінне ставлення до закупівель не покриє збитків», — коментує ситуацію трейдер із Києва.
«Наша компанія фактично припинила укладання угод на придбання імпортного продукту, зараз ми зосередились на закупівлі газу українського виробництва», — каже учасник ринку з Полтави.
Співрозмовник зазначає, що зараз немає великого сенсу везти газ сумнівного походження з Польщі або Литви, оскільки на електронних аукціонах ресурс з урахуванням вартості доставки можна придбати ненабагато дорожче.
«Всі постачання імпортного ресурсу неросійського походження у лютому фактично зупинились. Все, що довозимо, законтрактовано ще в грудні-на початку січня. Нових контрактів не укладаємо. Ринок знову повністю залежить від Росії. Ціноутворення повністю на їхньому боці. Реакції з боку державних органів немає, ми втратили час та ініціативу. А низький сезон — найкращий час для структурування ринку. Тепер чекаємо дефіциту десь у квітні, росту цін і хаотичної реакції держустанов із пошуком винних. Нічого нового. Нуль змін», — констатує керівник групи GT Владислав Колодяжний.