Чи законний штраф перевізнику за неточно оформлені документи

В товарно-транспортній накладні деколи буває вказана не вся інформація, яка повинна там міститись. Але визнавати її недійсною та накладати штраф у 17 000 грн в такому випадку неправомірно - вважають юристи.
Чи законний штраф перевізнику за неточно оформлені документи
logo21 квітня 2023, 08:04
logo0
logo0 хв

Останнім часом Укртрансбезпека почала трактувати відсутність певних відомостей в товарно-транспортних накладних (ТТН) як недійсність документу, і на підставі цього накладати штрафи у розмірі 17000 грн. Зокрема, Укртрансбезпека вказує на відсутність адреси учасників перевезення, ширини чи довжини транспортного засобу, вартості вантажу, номеру посвідчення водія тощо.

Також цікаво за відсутність техогляду водія арештували

Відповідно до статті 48 Закону «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати та пред`являти працівникам Укртрансбезпеки товарно-транспортну накладну на вантажне перевезення, вказує “Дорожній адвокат”.

Дана норма закону передбачає, які саме обов`язкові пункти повинні бути вказані вантажовідправником при оформленні товарно-транспортної накладної. Зокрема це:

  • дата і місце складання накладної;
  • вантажовідправник (повне найменування юридичної особи чи підприємця та податковий номер);
  • автомобільний перевізник (повне найменування юридичної особи чи підприємця та податковий номер);
  • прізвище, ім`я, по батькові водія транспортного засобу та номер його посвідчення;
  • вантажоодержувач (повне найменування юридичної особи чи підприємця та податковий номер);
  • транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа), його параметри – довжина, ширина, висота, загальна вага, у тому числі з вантажем, та маси брутто;
  • пункти завантаження і розвантаження.

Разом з тим, стаття 60 Закону «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність перевізника за перевезення вантажу лише за відсутність товарно-транспортної накладної на момент проведення перевірки.

При цьому неістотні недоліки в товарно-транспортній накладній не є підставою для невизнання такого документу недійсним, впевнені юристи. За умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Крім того, товарно-транспортну накладну оформляє вантажовідправник, а не автомобільний перевізник. А тому автоперевізник не може нести відповідальність за недоліки змісту товарно-транспортної накладної, яку він не оформляв.