Чи законний штраф за тріщину на вітровому склі?

Поліцейські іноді виписують штраф за тріщину на вітровому склі, але насправді така несправність не є критичною і експлуатація такого автомобіля не заборонена.
Чи законний штраф за тріщину на вітровому склі?
logo3 березня 2021, 09:02
logo0
logo0 хв
РЕКЛАМА

При виявленні тріщини на вітровому склі поліцейські виносять штраф на підставі ч.1 ст.121 КУпАП у розмірі 340 грн. (Керування транспортним засобом, що має технічні несправності, з якими експлуатація його забороняється). При повторному порушенні водія позбавляють права керування на строк від 3-х до 6-ти місяців.

Читайте також: За добу майже 400 автовласників отримали штраф за рух смугою громадського транспорту

Що каже закон

Відповідно до п. 6.8.5 ДСТУ 3649:2010 “На вітровому склі колісних транспортних засобів не дозволено сколи чи тріщини в зоні роботи склоочисників”. Разом з тим, приписами ДСТУ 3649:2010 такі пошкодження не віднесено до технічної несправності автомобіля.

Пунктом 31.1 ПДР встановлено, що “Технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації”.

Відповідно до п. 31.3 ПДР Забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством:

  • а) у разі їх виготовлення або переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і нормативів, що стосуються безпеки дорожнього руху;
  • б) якщо вони не пройшли обов’язків технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю);
  • в) якщо номерні знаки не відповідають вимогам відповідних стандартів;
  • г) у разі порушення порядку встановлення і використання спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв.

Додатковий чіткий перелік технічних несправностей та вимог відповідності, у разі настання яких забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством визначено нормами п.п.31.4 ПДР. У зазначеному переліку також відсутня така обставина, як “тріщина на вітровому склі в зоні роботи склоочисників”.

Висновки

Отже, у розумінні Правил дорожнього руху тріщина на склі не віднесена до технічної несправності автомобіля, з якою експлуатація автомобіля забороняється. Наявність вказаного дефекту скла свідчить про його пошкодження, а не про технічну несправність автомобіля.

Таким чином, наявність тріщини на вітровому склі в зоні роботи склоочисників, згідно з нормами пунктів 31.1, 31.3, 31.4 ПДР не забороняє його експлуатацію, що в свою чергу, виходячи з диспозиції ч. 1 ст. 121 КУпАП, виключає можливість притягнення водія до адміністративної відповідальності за цією нормою.