ФОТО: GettyImages|
Як відбувається зараження: вчені прослідкували поширення вірусу в автобусі
Знання механізму передання вірусу від носія до неінфікованої людини допоможе зупинити поширення CoVid19. А для кожного з нас це означає можливість уникнути зараження. Тому так цікаво прослідкувати розвиток зараження в межах одного конкретного рейсового автобуса.
Схоже, в ідеалі дезінфікувати громадський транспорт треба кілька разів на день.
Цей приклад можна вважати класичним: чоловік не знав, що став носієм вірусу, він скористався маршрутними автобусами, проте, відчуваючи себе нездоровим, уникав спілкування з іншими людьми. При цьому лише частина людей в обох машинах користувалася масками (випадок мав місце, коли про епідемію було відомо мало).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як їздити в таксі і маршрутках при коронавірусі
Хронологія зараження
Отже, 22 січня, в розпал канікул з нагоди китайського Нового року, в провінції Хунань до рейсового автобусу міжміського сполучення сів пасажир. Він почувався недобре, проте зовні це не було помітно. Чоловік зайняв місце в передостанньому ряду біля проходу. Автобус відправився в рейс з усіма зайнятими сидячими місцями. Протягом чотиригодинного рейсу інфікований пасажир свого місця не полишав і ні з ким не вступав у розмови.
На кінцевій точці маршруту всі пасажири залишили салон і до нього зайшла нова партія пасажирів.
Червона піктограма – хворий пасажир; помаранчеві – ті, що заразилися від нього; синя фігурка – заразився, але безсимптомно. Рожева фігурка – заразився через 30 хв. після виходу хворого.
А сам інфікований чоловік (нагадаємо, він не знав про свою хворобу) на цій станції пересів до іншого автобусу. Це був невеликий бус – маршрутка, в якій він їхав ще протягом однієї години.
Через певний період до цих двох автобусів привели ниточки розслідувань відразу одинадцяти випадків зараження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Антибактеріальна обробка і фільтр: чи зупинять вони коронавірус
У першому – великому – автобусі відразу заразилося восьмеро осіб. Причому деякі сиділи на відстані 4,5 м від хворого. Ще одна особа підхопила віруса тоді, коли ані хворого громадянина, ані вісьмох щойно заражених в салоні вже не було: через 30 хвилин після прибуття автобуса на кінцеву станцію і звільнення салону до нього зайшли нові пасажири, один з яких і став дев’ятим інфікованим.
У другому автобусі, до якого пересів хворий чоловік, заразилося ще двоє пасажирів. Цікаво, що один з них теж сидів доволі далеко від інфікованого – так само за 4,5 метри.
Маска, незважаючи на всі її недоліки, залишається ефективним засобом захисту при скупченні людей в закритому об’ємі.
Несподівані висновки
- Постулат про 2 м безпечної відстані від носія порушено: даний випадок дає підтверджену цифру 4,5 метри.
- Заразитися можна навіть тоді, коли носій покинув певний замкнутий об’єм. Очевидно, через деталі інтер’єра, на поверхні яких осів вірус.
- Маски все-таки варто носити: в числі 11-ти заражених немає жодного, хто був у масці.
- Коронавірус вивчено не до кінця. Так, неясно, чому не заразився ніхто з найближчих сусідів інфікованого пасажира.
Зазначимо, що висновки з цього дослідження не можуть бути беззастережними. Так, згадані 4,5 метри швидше за все були досягнуті вірусом за допомогою системи опалення – висхідні потоки теплого повітря підхопили мікрокраплини з вірусом і віднесли їх далі, ніж вони могли долетіти природнім шляхом.
Рекомендація Авто24
Копітка робота, виконана китайськими вченими, ще раз підтверджує, що треба уникати користуватись громадським транспортом. Принаймні, без запобіжних засобів – таких як носіння масок та миття рук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коронавірус у власному автомобілі: чи захистить і що робити