Зелена стрілка або додаткова секція світлофора: коли повертати та кого пропускати

Зелені стрілки та додаткові секції світлофору викликають чимало питань як у водіїв-початківців, так і у тих, хто вже не перший рік за кермом. Тож розповімо докладно, як виконувати ці вказівники, щоб не порушувати Правила дорожнього руху.
Зелена стрілка та додаткова секція світлофора – ПДР

Зелена стрілка або додаткова секція світлофора працюють по-різному

logo22 січня 2022, 09:08
logo0
logo0 хв
РЕКЛАМА

Якщо коротко, то поворот праворуч або ліворуч при червоному сигналі світлофора дозволяється у двох випадках: коли поруч зі червоним покажчиком світлофора є зелена стрілка, або коли зеленим горить додаткова секція світлофору зі стрілкою відповідного напрямку. При цьому обов’язково потрібно пропустити пішоходів та транспорт, що рухається з інших напрямків. Але між зеленою стрілкою та додатковою секцією світлофора є суттєві відмінності.

Читайте також: Коли можна перетинати подвійну осьову смугу: що кажуть правила

Зелена стрілка

На рівні червоного сигналу світлофора із вертикальним розташуванням сигналів може встановлюватися табличка білого кольору із нанесеною на ній стрілкою зеленого кольору. Вона дозволяє рух у відповідному напрямку при будь-якому сигналі світлофора. При цьому, якщо включено заборонений сигнал світлофора, водій зобов’язаний пропустити пішоходів та транспорт, що рухається з інших напрямків.

У Правилах дорожнього руху це чітко сформульовану у пункті 8.7.3. (е) розділ другий: “Стрілка зеленого кольору на табличці, встановленій на рівні червоного сигналу світлофора з вертикальним розташуванням сигналів, дозволяє рух у зазначеному напрямку при ввімкненому червоному сигналі світлофора з крайньої правої смуги руху (або крайньої лівої смуги руху на дорогах з одностороннім рухом) за умови надання переваги в русі іншим його учасникам, які рухаються з інших напрямків на сигнал світлофора, що дозволяє рух”.

Додаткова секція світлофору

Сигнали світлофора, у тому числі додаткових його секцій, також регламентуються пунктом ПДР 8.7.3. (е) розділ третій: “Сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій (додаткових) секції разом з жовтим або червоним сигналом світлофора інформує водія про те, що рух дозволяється у вказаному напрямку за умови безперешкодного пропуску транспортних засобів, які рухаються з інших напрямків”.

При цьому увімкнена зелена стрілка разом із зеленим сигналом світлофора інформує водія про те, що він має перевагу в зазначеному стрілкою напрямку руху перед транспортними засобами, що рухаються з інших напрямків.

Вимкнений сигнал додаткової секції забороняє рух у напрямку, вказаному стрілкою, навіть якщо основний світлофор горить зеленим. Щоб водіям це було більш зрозуміло, на основній секції зеленого світла світлофору часто позначають напрямки, куди рух дозволено.

Також важливо, що сигнал у вигляді стрілки, який дозволяє поворот ліворуч, дозволяє й розворот, якщо він не заборонений дорожніми знаками.

Відмінності

Зелена стрілка просто дозволяє виконати поворот, якщо при цьому пропустити пішоходів та транспорт з інших напрямків. Однак, якщо вам не потрібно прямувати в бік, зазначений стрілкою, то ви маєте повне право стояти на заборонений сигнал світлофора. Навіть якщо при цьому за вами буде охочий повернути у напрямку, вказаному стрілкою, йому доведеться почекати, поки загориться зелене світло і ви рушите.

А от якщо перед вами світлофор з додатковою секцією, і ви помилилися з вибором смуги для руху та вже стоїте на ній, то мусите повернути в зазначеному стрілкою напрямку та звільнити перехрестя.

Порада від Авто24

Найважливіша відмінність: зелена стрілка фактично дозволяє виконати поворот при будь-якому сигналі світлофора, а додаткова секція світлофору – тільки коли вона горить. Якщо додаткова секція не горить, рух у вказаному нею напрямку заборонено. Якщо водій порушить цю заборону, штраф за таке порушення складе 510 гривень.