Спеціалісти Барського фахового коледжу транспорту та будівництва НТУ взялися за відновлення сторічного трактора "Універсал", хоча поставити його на хід буде проблематично.
Таких наявних зразків техніки в Україні лише два. Мова йде саме про ті "Універсали", що на ходу. Завдяки старанням спеціалістів транспортного коледжу з Вінничини їх невдовзі стане три.
Саме на це сподівається директор навчального закладу Йосип Кібітлевський, чим і поділився на своїй сторінці в Facebook.
Читайте також Вітчизняне виробництво тракторів знизилось, імпорт зростає
Зараз фахівці закладу вивели свій проєкт на етап запуску двигуна. Це буде найважчий процес, оскільки силовий агрегат розукомплектований, потребує запчастин й деталей, яких уже щонайменше 70 років ніхто не виробляє.
Фото: Йосип Кібітлевський, Facebook
"Реставрація ретро-техніки – це справжнє мистецтво, яке об’єднує однодумців і дозволяє зберігати для майбутніх поколінь технічну спадщину минулого", – ділиться власним баченням керівник цього амбітного проєкту Йосип Кібітлевський.
Попри те, що технічний коледж має висококласних фахівців, очільник навчального закладу вирушив за досвідом у Любар Житомирської області, де знаходиться один з двох відновлених в Україні "Універсалів".
Читайте також Тисячі білоруських та російських тракторів підуть під списання
Там власними силами такий же ентузіаст директор агрофірми "Відродження" Олександр Марцун поставив на хід "Універсал". Він не тільки поділився досвідом, але й провів майстер-клас із запуску двигуна і навіть надав можливість протестувати трактор в русі.
"Двигун запустився з півоберта після трирічного простою в сухому боксі. Керування трактором з металевими шипованими колесами і ручним управлінням гальмами – це справжній екстрим навіть для досвідчених водіїв", – зробив висновок директор коледжу.
Тут відразу слід уточнити одну важливу деталь. В господарстві не було жодного літра гасу (керосину). Саме тому в бак довелося заливати бензин.
Читайте також Ліцеїсти на Буковині отримали для навчання трактори та вантажівки на 800 тисяч євро
Звісно, ніякого пускового механізму не було, двигун завели за допомогою "кривого стартера". Про існування такої моделі запуску силових агрегатів молоді водії здебільшого не знають.
Читайте також Китайські трактори замінюють білоруські в лісових господарствах та на полях
Але це та багато іншого додало наснаги та впевненості, що задум з реставрацією трактора завершиться позитивно: запозичений у Любарі досвід стане в пригоді для усієї команди майстрів Барського навчального закладу.
"Наш трактор стане третім відновленим “Універсалом” в Україні", – ствердно завершив публікацію Йосип Кібітлевський.