Без доказів правопорушення поліцейський не може вимагати у водія документи

Суд скасував постанову за непред’явлення документів, оскільки поліцейський не мав доказів вчинення правопорушення, за яке зупинив водія.
Без доказів правопорушення поліцейський не може вимагати у водія документи
logo26 листопада 2020, 10:20
logo0
logo0 хв

Працівниками поліції було зупинено автомобіль. Підставою зупинки стало нібито порушення водієм правил дорожнього руху, а саме порушення правил обгону.

Читате також: Законопроект про розширення повноважень поліції дозволить безпричинно зупиняти авто

На прохання водія інспектор не надав жодних доказів правопорушення. Через це водій принципово відмовився пред’явити документи через відсутність на його думку правопорушення і відповідно підстав для зупинки автомобіля.

Як наслідок, інспектор виніс відносно водія постанову на підставі ч.1 ст.126 КУпАП за непред’явлення документів та наклав штраф у розмірі 425 грн.

Водій оскаржив штраф поліції у суді. Він наполягав, що не порушував ПДР, а тому інспектор не мав правових підстав вимагати у нього відповідні документи. Відтак водій вказував, що в його діях відсутній склад правопорушення за ч.1 ст.126 КУпАП.

Розглядаючи матеріали справи, суди першої та апеляційної інстанції наголосили, що однією з підстав зупинки є порушення водієм Правил дорожнього руху. За що водія і було зупинено. При цьому, суди встановили, що інспектор не мав доказів порушення водієм правил дорожнього руху.

Читайте також: У поліції може з’явитись нова причина для зупинки автомобілів

Враховуючи зазначене, суди зробили висновок, що якщо поліцейським не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факту порушення водієм правил дорожнього руху, то вимога інспектора до водія про пред’явлення документів на право керування є неправомірною (рішення від 20.11.2020 у справі №473/1404/20).

У своїх висновках суди також послались на правову позицію Верховного суду у постановах від 15.03.2019 року по справі №686/11314/17 та від 22.10.2019 року по справі №161/7068/16-а. За наслідками розгляду справи постанову поліції визнано незаконною та скасовано. Рішення є остаточним і оскарженню не підлягає. Поліцейські повинні врахувати зазначену судову практику та припинити практику безпідставних зупинок.