Каталізатори перетворюють токсичні викиди, такі як оксиди азоту і вуглеводні, на менш шкідливі речовини, такі як водяна пара і вуглекислий газ. Проте, з часом каталізатор може вийти з ладу через різні фактори, і важливо вчасно виявити ці ознаки, щоб запобігти подальшим проблемам та зберегти продуктивність автомобіля.
Читайте також: Видалення каталізатора: плюси і мінуси
Ось деякі ознаки, які можуть свідчити про те, що автомобільний каталізатор вийшов з ладу:
Втрата потужності
Каталізатор, що вийшов з ладу, може призвести до втрати потужності двигуна. Ви можете помітити, що автомобіль гірше реагує на натискання акселератора, а прискорення стало менш ефективним.
Розсипаний каталізатор перешкоджає виходу вихлопних газів
Погіршення роботи двигуна на холостому ходу
Якщо каталізатор починає виходити з ладу, це може відобразитися на роботі двигуна на холостому ходу. Двигун може працювати нестабільно і глохнути при різкому натисканні на педаль акселератора.
Check Engine
У більшості сучасних автомобілів є система діагностики, яка може виявляти проблеми з різними компонентами автомобіля. Підсвічення лампи "Чек-енджин" на приладовій панелі може бути попередженням про проблему з каталізатором.
У більшості випадків зруйнований каталізатор видаляють
Зростання витрати пального
Однією з неприємних ознак проблем з каталізатором може бути значне збільшення витрати пального. Якщо ви помічаєте, що автомобіль став споживати більше пального, ніж зазвичай, при тому ж стилю водіння, це може свідчити про неполадки каталізатора.
Читайте також: Що вбиває каталізатор автомобіля
Збільшення викидів токсичних газів
Якщо каталізатор не працює належним чином, викиди токсичних речовин можуть зрости. Це може призвести до появи неприємного запаху у вихлопних газах, диму та сажі, а також до збільшення викидів шкідливих речовин, що може вплинути на екологічні допуски автомобіля.
Ціна ремонту
Заміна каталізатора – операція дуже недешева. Навіть на бюджетний Ланос новий каталізатор коштує від 6 до 11 тисяч гривень. Для автомобілів середнього цінового сегменту (Renault Megane, Volkswagen Golf, Mitsubishi Lancer), яким вже виповнилось понад десять років, каталізатор може коштувати 20-40 тисяч гривень.
Нормальний ресурс каталізатора в умовах України: близько 150-200 тисяч кілометрів. Тобто біля десяти років середньостатистичної експлуатації. Зважаючи на високу ціну деталі у переважній більшості випадків його просто видаляють. Іноді це потребує перепрограмування блоку керування двигуна або встановлення спеціальних “обманок”.
Висновки
Якщо ви помітили будь-які з ознак, зазначених вище, потрібно звернутися до кваліфікованого автомобільного механіка для діагностики та розв'язання проблеми з каталізатором. Вчасна заміна або ремонт можуть запобігати подальшому погіршенню стану автомобіля та зберегти його продуктивність, а також сприяти збереженню навколишнього середовища.