Зараз, допоки люди змушені власноруч керувати транспортними засобами, втрати серед пішоходів величезні. Для розуміння важливості питання, а не заради цифр самих, наведемо статистику за 1-й квартал 2019 року в постскриптумі.
Читайте також: "Євробляхерам", які розмитнили свої авто, митниця повертає штрафи
42% всіх ДТП з постраждалими за 1 квартал 2019р. – ДТП з пішоходами.
Так, зрозуміло, що дуже багато ситуацій пов`язані із неправомірними діями водія, навмисним, або необережним порушенням ПДР. Але дуже часто такі ситуації трапляються і з вини пішохода.
Чомусь, в якийсь період часу, хтось видумав неписане правило: “Пішохід завжди правий”. Так, дійсно, до дій водія, як правило, набагато більше претензій і на водія покладено значно більше обов’язків. Але розуміння того, що хтось був неправий ніяк не допомагає тим 1720, що потрапили в лікарню і особливо тим 270, хто потрапив до моргу. Встановлення вини і покарання не поверне життя і здоров’я.
Натомість, дотримуючись елементарних правил, які, зокрема, написані в ПДР, можна підвищити в рази рівень власної безпеки і безпеки оточуючих. Отже, що має пам’ятати кожен (так, це є в ПДР):
Кожен пішохід являється учасником дорожнього руху та зобов'язаний:
рухатись по тротуарах та пішохідних доріжках;
переходити проїзну частину по пішохідних переходах, а у разі їх відсутності – на
перехрестях по лініях тротуарів та узбіч;
у місцях, де рух регулюється, повинні керуватися сигналами світлофора або регулювальника;
перед виходом на проїзну частину з-за транспортних засобів, що стоять, та будь-яких об'єктів, що обмежують оглядовість, повинні впевнитись у відсутності транспортних засобів, що наближаються;
у разі наближення транспортного засобу з увімкненими проблисковими маячками червоного та (або) синього кольору і (або) спеціальним звуковим сигналом повинні утриматись від переходу проїзної частини або негайно залишити її.
Читайте також: В Україні ввели кримінальну відповідальність за п’яне водіння
Пішоходу забороняється:
виходити на проїзну частину не впевнившись у відсутності небезпеки та інших учасників руху;
раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;
допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину;
затримуватись і зупинятись на проїзній частині, якщо це не пов'язано з забезпеченням безпеки дорожнього руху.
Чого не написано в ПДР, але дуже корисно знати кожному, адже це підбірка з дуже багатьох типових ситуацій:
Ніколи не наслідуйте тих, хто переходить дорогу за принципом “а мені тут треба”. Пам’ятайте, що пішохід і так часто погано помітний для водія, особливо вночі, особливо за поганих погодних умов. Пішохідні переходи не убезпечують повністю, але хоча б концентрують і попереджають водія.
І всі ці перебігання доріг по 3-4 смуги в одну сторону, перестрибування відбійників, часто закінчуються фатально.
Пам’ятайте, що у автомобіля є гальмівний шлях, він не може зупинитися “як вкопаний” тут і одразу. Навіть, якщо ви переходите по пішохідному переходу і на зелене світло, хтось з водіїв міг “розігнатися” та переоцінити техніку. Якщо бачите, що авто швидко наближається, зупиніться і не починайте рух до повної його зупинки!
“У мене зелений” ще не зупинило жодне авто, яке зупинитися не встигало.
Не починайте перехід дороги на мигаючий сигнал світлофору. Пам’ятайте знову ж про гальмівний шлях і про те, що десь є такий самий водій, який хоче “проскочити” на жовтий, або навіть вже на червоний. Декілька секунд не вирішать для вас нічого, а от життя можуть зберегти.
Особливо на нерегульованих переходах (без світлофорів), якщо з правого ряду зупинилось і пропускає вас авто, – не поспішайте бігти. Пам’ятайте, що це авто закрило вас від видимості іншого водія, який можливо вирішив обігнати авто, що зупинилось. Зупиніться і вигляньте чи ніхто не забув зупинитися і надати дорогу пішоходу...
У темну пору доби, на неосвітлених або погано освітлених ділянках дороги ДУЖЕ корисно мати світовідбиваючі елементи на одязі.
Пішохід дуже непомітний в таких випадках, особливо в темному одязі. Часто (але не виключно) такі ДТП трапляються на ділянках, де траси міжнародного та національного значення проходять через села...
Жилетка, або дитячий флікер може врятувати життя.
Безпека на дорогах – це відповідальність кожного. Подумайте та розпочніть з власної.
За січень-березень 2019 року сталося 4476 ДТП з постраждалими. За участю пішоходів сталося 2033 ДТП, з яких 1860 з постраждалими (42% від загальної кількості ДТП з постраждалалими), внаслідок яких 270 осіб загинуло та 1710 отримали тілесні ушкодження.
Також цікаво: Чому іноземці вивозять з України мотоцикли МТ "Дніпро"