Промивка форсунок часто виконується як профілактична операція при багатьох ознаках проблем з двигуном. Спробуємо розібратись, коли вона дійсно необхідна, а коли від неї варто відмовитись.

Форсунки – важливі деталі паливної системи автомобіля, і їх правильна робота має велике значення для ефективності та довговічності двигуна.

Промивка форсунок – це процедура, яка використовується для очищення та підтримки їх функціонування. Однак не завжди ця операція є обов'язковою. Розгляньмо, коли варто робити промивку форсунок.

Читайте також: Ознаки зношування амортизаторів: коли їх потрібно міняти

Ознаки проблем з форсунками

Першим і основним показником того, що форсунки потребують промивки, є наявність проблем з двигуном. Ознаки, на які варто звернути увагу, включають:

Труднощі з запуском після тривалої стоянки. Доводиться досить довго (кілька секунд) крутити стартером кожного ранку, чекаючи, допоки двигун заведеться. Таке трапляється, якщо одна або кілька форсунок не закриваються і тиск пального у магістралі падає. Довго крутити стартером доводиться в очікуванні, поки плавний насос накачає необхідний тиск в магістраль.

Нерівномірна робота (троїння). Якщо форсунка повністю вийшла з ладу вона або «заливає» циліндр, залишаючись завжди відкритою, або навпаки не відкривається і не дає пальному поступати в циліндр. У результаті двигун сильно трусить і він втрачає потужність.

Те, що один циліндр не працює, або працює гірше за інші, видно і за свічками запалювання. Це також може бути ознакою засміченої форсунки

Підвищене споживання пального. Якщо автомобіль раптово став більше вживати пального, при незмінних умовах експлуатації, це може бути ознакою засмічення форсунок. Цей симптом може розвиватись поступово і його не завжди просто відслідкувати.

Викиди чорного диму. Чорний дим з вихлопу може свідчити про недостатнє змішування пального з повітрям, що може бути зумовлено проблемами з форсунками. Такий симптом виникає, коли форсунки «ллють» – через них потрапляє більше пального, ніж потрібно. У результаті цього утворюється «багата» суміш. Слід зазначити, що у автомобілів з каталізатором чорного диму може не бути, оскільки пальне догорає на каталізаторі.

Читайте також: Ознаки виходу з ладу автомобільного каталізатора

Погіршення продуктивності. Якщо ви помічаєте зниження потужності двигуна або відчуваєте, що автомобіль працює менш ефективно, ніж раніше, це також може бути сигналом про проблеми з форсунками.

Де краще промивати

Варто розрізняти два основні способи промивки: зі зняттям форсунок та встановленням їх на спеціальний стенд та промивка прямо на автомобілі. Перший спосіб більш ефективний та дозволяє діагностувати кожну форсунку окремо, до того ж контролювати результат. Проте він дорожчий та займає більше часу. У випадку промивки форсунок без їхнього демонтажу дуже важко контролювати результат, але це швидкий спосіб.

Важливо зазначити, що промивка форсунок – це процедура, яку краще виконувати професіоналами в автосервісі, оскільки некоректно виконана промивка може призвести до пошкодження форсунок або інших частин пальної системи. Наприклад форсунки з керамічними деталями не можна промивати за допомогою ультразвуку.

Перед прийняттям рішення про промивку форсунок, варто звернутися до фахівця для діагностики та визначення необхідності цієї процедури в конкретному випадку.

Промивання форсунок без їх демонтажу має свої переваги. Але результат такої промивки важче контролювати

Самостійне промивання форсунок, особливо засобами які додаються у паливний бак – не найкраща ідея. У не нових автомобілях часто буває чимало відкладень сміття та бруду, які накопичуються у баку. Додавання агресивних рідин може призвести до потрапляння всього цього в інші частини паливної системи.

На звичайних СТО вартість промивки форсунок для бюджетного авто стартує від 30-50 доларів. Для дорогих автомобілів з великою кількістю циліндрів та складною конструкцією вартість демонтажу форсунок та подальшого їх промивання може сягати кількох сотень доларів.

Висновки

Чимало автосервісів рекомендують робити промивку форсунок у якості профілактики, проте виробники автомобілів цього не підтримують. Тож логічним рішенням буде промивка форсунок у разі необхідності – появи одного чи кількох з вище перелічених симптомів.

Єдиною причиною засмічення форсунок є неякісне пальне. Аби вберегти форсунки від засмічення, варто заправлятись лише на перевірених АЗС і вчасно міняти паливний фільтр.