Тривожні розмови про запровадження обов’язкового техогляду у 2022 році підігрівають цікавість водіїв до одного з горезвісних атрибутів міліцейських причіпок – автомобільної аптечки. Що в ній насправді має бути?

Станом на початок 2022 року в Україні комплектацію автомобільних аптечок регулюють законодавчі норми, що ведуть свою “родословну” від наказу МОЗ № 270 від 07.09.1998 року. Після того зміст аптечки корегували двічі: у 2000-му (новий ДСТУ 3961:2000) та у 2013 р. (доповнення №2 від 11.06.2013 г).

Читайте также: Що означає автомобіль-донор

Тобто з червня 2013-го правила комплектації автоаптечки фактично не змінювалися. Хоча розмови про новації у цій справі час від часу спливають у ЗМІ – і про можливі зміни у комплектації аптечки ми поговоримо наприкінці публікації.

Не завжди аптечка буває в нагоді екіпажу автомобіля, у якому вона їздить. У масштабних ДТП доводиться залучати резерви з усіх машин.

Що має бути в автоаптечці

Відповідно до українського стандарту ДСТУ 3961-2000 “Аптечка медична автомобільна”, запровадженого наказом Мінекономрозвитку № 622 від 11.06.2013 р., на автотранспорті передбачено аптечки двох типів: № 1 та №2.

Перша призначається для автівок з кількістю людей на борту до 9 осіб, друга – для більш місткого пасажирського транспорту. При цьому в аптечці кожного типу є по два обов’язкові набори, один з яких так званий аварійний – для зупинки кровотечі, другий – так званий експлуатаційний, для застосування при травмах.

Читайте також: Чи варто купувати конфіскований автомобіль

"Автомобільна аптечка №1 - обов'язковий набір №1"

- джгут для зупинки кровотечі -1 шт.
- бинт еластичний (5 м х 10 см) – 1 шт.
- бинт марлевий стерильний (5 м х 10 см) - 2 шт.
- бинт марлевий стерильний (7 м х 14 см) - 1 шт.
- бинт марлевий нестерильний (5 м х 5 см) – 1 шт.
- бинт марлевий нестерильний (7 м х 14 см) -1 шт.
- серветки з хлоргексидином (або замінники) (6 см х 10 см) – 2 шт.
або
смужки на гелєвій основі с антимікробною дією полігексаметилен гуанідин гідрохлорида (або замінники) (10 см х 50 см) - 2 шт.
- серветки кровозупиняючі з фурагіном (або його замінники) (6 см х 10 см) – 2 шт.
- серветки стерильні (6 см х 10 см) – 6 шт.
- пакет перев’язувальний стерильний – 1 шт.
- ножиці парамедичні – 1 шт.
- косинка медична перев’язувальна з будь-якої тканини (50 см х 50 см) – 1 шт.
- гелева пов’язка для опіків – 1 шт.

Великого сенсу возити в аптечці ліки немає: для їхнього правильного застосування треба бути медиком, до того ж пігулки у салоні швидко псуються у спеку та на морозі.

Автомобільна аптечка №1 - обов'язковий набір №2

- плівка (клапан) для проведення штучного вентилювання легенів – 1 шт.
- рукавички медичні № 8 з поліетилену, комплект – 1 шт.
- термопростирадло (160 см х 210 см) – 1 шт.
- пінцет анатомічний – 1 шт.
- булавки англійські – 2 шт.

Сьогодні в Украіні діє стандарт комплектації аптечок від 2013 року. Акцент зроблено на засобах для зупинки кровотечі та проти інших наслідків ДТП.

Як йдеться у Правилах дорожнього руху України (п. 31.4.7), без наявності в машині аптечки експлуатувати його не можна. Але Кодекс про адміністративні порушення (КоАП України) у ст. 125 за відсутність аптечки передбачає покарання у вигляді попередження. Однак, раніше представники правоохоронних органів намагалися накладати за відсутність аптечки покарання у вигляді штрафу згідно ст. 121 КоАП – як за керування несправним транспортним засобом за п. 31.4.7 Правил дорожнього руху. Але оскільки потім довести в суді зв’язок між аптечкою і технічним станом авто дуже непросто, подібна форма “розводу” зараз не практикується. Тож, знаючи цей аргумент, свої кревні 340 – 425 грн. можна відстояти ще на дорозі, не доводячи справу до суду.

В багатьох випадках вирішальним фактором для порятунку життя потерпілого є допомога в перші хвилини після травмування

Проте це не значить, що аптечки у машині не повинно бути, адже вона потрібна в першу чергу не для відмазки від покарання, а для медичної допомоги, а то й для порятунку чийогось життя.

Можливі зміни в авто аптечці

Щодо суттєвих змін у законодавстві стосовно аптечки для автомобіля – ще у січні 2018-го року Міністерство охорони здоров'я запропонувало підсилити набір засобів для зупинення кровотечі та для іншої долікарняної допомоги. Але за чотири роки, що минули відтоді, ніяких конкретних рішень прийнято не було. Можливо, тому, що і діючий нині комплект містить усе необхідне в достатній кількості. Залишається побажати нашим читачам, щоб зміст аптечки ніколи їм не знадобився.

Читайте також: Чи можуть поліцейські штрафувати за відсутність аптечки?