Британці розглядають передачу Україні танк Challenger 2. В чому його особливості?

Є велика імовірність того, що британський основний бойовий танк Challenger 2 посилить Збройні Сили України. Позитивне рішення може бути прийнято за результатами зустрічі контактної групи в Рамштайні, що має відбутися 20 січня.

Також цікаво французькі колісні танки AMX-10 RC

Cтаном на 2021 рік у британській армії було 227 танків Challenger 2, але вони планують скоротити їх до 148-ми. Тож Україні можна безболісно передати до восьми десятків одиниць.

Втім, британський танк дещо відрізняється від іншої важкої техніки країн НАТО. Перш за все – гарматою. На озброєнні у нього 120-мм гармата L30A1 довжиною 55 калібрів. І хоча це уніфікований танковий калібр, сама гармата особлива. По-перше, вона нарізна, по-друге - використовує неуніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання.

Наприклад, Abrams всіх версії та Leopard 2 до версії A5 фактично використовують однакову гармату Rheinmetall Rh-120 з довжиною 44 калібрів, в американській машині встановлена її ліцензійна версія M256, у версії Leopard 2A6 та вище – Rh-120 з довжиною 55 калібрів. Тобто у цих машин боєприпаси уніфіковані.

А ось бритнаський Challenger 2 потребує своїх боєприпасів, як бронебійно-підкалібрних, так і осколково-фугасних, включно з унікальними HESH - бронебійно-фугасними снарядами. Останні дозволяють доволі ефективно знищувати укріплення та легкоброньовану техніку противника на дальностях до 8 км, що приблизно на 3-5 км більше за можливості підкаліберних боєприпасів.

Особливість снаряда HESH у тому, що він "розмазує" по броні чи поверхні укріплення вибухівку, яка детонує і призводить до її руйнування та утворення на зворотному боці сколу. Тобто уламки самої броні вражають внутрішній об'єм танка чи укриття.

Також цікаво німецька САУ стріляють високоточними снарядами на ходу

Якщо не враховувати гармату, то у всьому іншому Challenger 2 – класичний танк західної школи, з екіпажем у чотири особи, без автомата заряджання. Створений він на межі 80-90 років, знаходиться на озброєнні Великої Британії з 1998 року.

Рівень захисту бойової машини не розголошується. Відомо, що у танку використано друге покоління броні Chobham (або Dorchester). Це спеціальні пакети з керамічних та металевих елементів з вольфраму або збідненого урану. Схожа броня використовується в Abrams, а для Leopard 2 німці розробили свій аналог. Такий захист максимально ефективний, як проти підкаліберних боєприпасів, так і від кумулятивних.

Для Challenger 2 розроблені й додаткові модулі бронювання, які збільшують його вагу з 64 тонн до 75 тонн. Така посилена версія зменшує й так відносно низьку питому потужність з 18,7 к.с/т до 16 к.с./т. Її забезпечує 1200-сильний 26,1-літровий турбодизель Perkins CV12-6A V12, поєднаний з автоматичною коробкою передач Santasalo TN54E на 6 передач переднього ходу та двома реверсними.

Для порівняння показників питомої потужності: у Leopard 2A4 цей показник складає 27,3 к.с./т, а у версії Leopard 2A5 з посиленим бронюванням – 24 к.с./т.

У M1A1 Abrams цей показник складає 24,4 к.с./т та до 22,2 к.с./т у версії M1A2 SEPv3. У російського Т-72Б3 – 18,3 к.с./т.

Шестикаткове шасі має гідропневматичну підвіску, яка забезпечує високу плавність ходу. Максимальна швидкість заявлена на рівні 59 км/год по дорозі та 40 км/год бездоріжжям.

Система управління вогнем сучасна: вона цифрова, має командирську панораму, тепловізори, лазерні далекоміри й все інше. Навіть у механіка водія є тепловізійна камера заднього ходу. Також треба відзначити високу швидкість перенесення вогню: башта на 360 градусів обертається лише за 9 секунд. Для Т-72 цей показник складає від 20 секунд.

Вартість британського Challenger 2 оцінюють у 4,2 мільйони фунтів стерлінгів.

Характеристики Challenger 2 FV4034
Вага 64 тонн, з додатковим бронюванням 75 тонн
Калібр гармати

120 мм

Двигун

1200 к.с.

Питома потужність

18,7 к.с./т, з додатковим бронюванням 16,0 к.с./т

Максимальна швидкість

59 км/год
Запас ходу до 550 км
Екіпаж 4 особи