Вмикання "аварійки" без причини може стати причиною накладання штрафу

Правила дорожнього руху чітко трактують норми застосування аварійної світлової сигналізації, тому все інше, що не прописане там - порушення.
Вісім вимог для увімкнення аварійки - Auto24

Аварійну сигналізацію потрібно використовувати за призначенням

logo1 серпня 2023, 13:30
logo0
logo0 хв

Пункт 9.9 Правил дорожнього руху України (ПДР), де йдеться про аварійний сигнал, розроблений за світовими зразками й практично один в один повторює вимоги дорожніх правил будь-якої країни Євросоюзу.

Отож, неписане правило ввічливості з подякою іншому учаснику дорожнього руху у вигляді увімкненої аварійки може трактуватися порушенням ПДР. Звісно, кількаразове блимання аварійних плафонів душу зігріє душу за добрі діла в дорозі, але інші учасники дорожнього руху на той сигнал можуть відволіктися, не так зрозуміти і навіть "піймати гаву".

Читайте також Чи може поліцейський фіксувати порушення ПДР на свій смартфон

Імітувати вимушену зупинку чи стоянку в недозволеному місці шляхом увімкнення аварійної сигналізації також не варто, оскільки це не лише суперечить ПДР, становить загрозу безпеці дорожнього руху.

Річ у тому, що відповідні знаки заборони зупинки чи стоянки встановлюються на підставі певних стандартів безпеки. Як правило, у таких місцях припаркований транспорт ускладнює дорожній рух чи це, скажімо, аварійно небезпечна ділянка. Отож, тут наражаються на небезпеку інші учасники руху, чи ускладняється проїзд.

ДТП є вагомою підставою для увімкнення аварійної сигналізації – натискайте кнопку обов’язково. Інфографіка з відкритих джерел

Зрештою, імітація аварійної ситуації обертається прямим обманом інших водіїв, яким через вас доводиться ускладнювати маневр, зменшувати швидкість чи пригальмовувати, що також може викликати аварійну ситуацію.

Аварійний світловий сигнал слід вмикати лише у таких випадках:

  • при вимушеній зупинці на проїжджій частині;
  • при зупинці на вимогу поліцейського;
  • у разі засліплення водія світлом фар;
  • під час руху автомобіля з технічними несправностями;
  • на транспортному засобі, що буксирується;
  • на транспортному засобі, який перевозить організовану групу дітей із розпізнавальним знаком «Діти»;
  • на всіх механічних транспортних засобах колони при їх зупинці на дорозі;
  • у разі дорожньо-транспортної пригоди (ДТП).

Читайте також У поліції нагадали про дотримання ПДР під час війни

Все інше вважається неприйнятним і трактується як порушення ПДР. Звісно, й карається відповідним чином. Порушення правил користування засобами світлової аварійної сигналізації розглядаються як адміністративне порушення і за звичайних обставин передбачає попередження в усній формі чи стягнення штрафу у розмірі 425 грн. (ч.2, ст.120, ст.125 КУпАП).

Оскільки усні попередження практично зникли з правового поля, то слід готуватися до спонсорування державної казни.

Заміна колеса навіть у зоні дії такого знака потребує увімкнення аварійки - тут усі атрибути вимушеної зупинки. Інфографіка з відкритих джерел

Але якщо такі дії спричинили аварійну ситуацію, то водій визнається винним, на нього накладається штраф у розмірі 680 грн. Слід також знати, що за порушення хоча б однієї з перерахованих вище восьми позицій може обернутися позбавленням водійського посвідчення терміном від шести місяців до одного року.