Як реагувати на вимогу поліцейського відкрити багажник

У багатьох громадян викликає обурення вимога поліцейських показати їм вміст їхнього багажника, сумки або кишень. Це цілком природньо, адже у ситуації, коли поліцейський заглядає в особисті речі, приємного мало. Тож як діяти, якщо поліцейський вимагає відкрити багажник?
Як реагувати на вимогу поліцейського відкрити багажник
logo24 лютого 2020, 08:53
logo0
logo0 хв
РЕКЛАМА

Вимагаючи відкрити багажник автомобіля, поліцейські зазвичай посилаються на Статтю 34 “Закону про поліцію”. Зокрема, на її четверту частину, яка звучить наступним чином:

Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу:

 1. якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
 2. якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
 3. якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Читайте також: Українці перестали реєструвати ГБО

  Найбільше питань у водіїв викликає розпливчате формулювання "якщо існує достатньо підстав вважати…". Тут варто згадати що "поверхнева перевірка" є "превентивним заходом" і звернутись до Статті 31 закону про поліцію, зокрема до другої її частини, в якій сказано:

  Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

  Насправді це означає, що поліцейський повинен повідомити конкретну причину проведення поверхневої перевірки і просто слів поліцейського "відкрийте багажник" недостатньо.

  Повідомлення причини для проведення поверхневої перевірки поліцейський повинен здійснити без вимоги (підказок) з боку водія. Тобто якщо поліцейський каже, наприклад: "поверхнева перевірка буде проведена на підставі Статті 34 закону про поліцію, оскільки у нас є інформація, що у вас в багажнику знаходиться гранатомет M79", – це конкретна причина і законна вимога.

  Читайтайте також: Де знайти додаток "Дія" в Google Play та App Store

  Якщо поліцейський не повідомляє причини проведення поверхневої перевірки, а просто вимагає відкрити багажник – його дії незаконні і в такому випадку водій не зобов’язаний відкривати багажник. При цьому водію не обов’язково вимагати у поліцейського конкретики, можна просто відмовити у проведенні поверхневої перевірки, оскільки вона є незаконною.

  Крім того варто нагадати, що при проведенні поверхневої перевірки поліцейський не має права торкатись будь-яких речей в автомобілі і самостійно відкривати або вимагати відкрити щось в автомобілі, окрім багажника та/або двері салону.

  Важливо: У разі виявлення намірів поліцейського провести поверхневу перевірку усі його подальші дії варто фільмувати на камеру. Ситуації з "півкіло коноплі в газеті "Сельская жизнь", на жаль, трапляються не лише у фільмах.

  Більш того, якщо маєте кілька хвилин вільного часу і бачите, що поліція проводить поверхневу перевірку іншого водія – не полінуйтесь зупинитись і зафільмувати дії поліцейських. Якщо вони виявили справжнього злочинця – ваші свідчення можуть стати у нагоді. Якщо ж поліція просто зловживає повноваженнями – ваш доказ допоможе невинуватому громадянину.

  Читайте також: Названі найнадійніші вживані авто вартістю до 5 000 євро